18 lipca 2012

Pierogi z jagodami polane sojowym bydyniem

Przestańmy wierzyć we władze i zacznijmy wierzyć w siebie nawzajem.

Autor nieznany

     Sezonowo. Jagodowo.

Składniki:

3 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
3 łyżki oliwy z oliwek
1 szklanka mleka sojowego
2 łyżki mąki ziemniaczanej
5 łyżek cukru trzcinowego nierafinowanego
1.5 szklanki jagód
Woda

Przyprawy:
Sól


Przygotowanie:

      Mąkę wysypujemy na deskę lub do dużej miski, dodajemy dwie szczypty soli i mieszamy. Robimy zagłębienie w środku i stopniowo wlewamy wodę, zagarniając mąkę z brzegów do środka i formując ciasto. Gdy ciasto ma już odpowiednią konsystencję, tj. nie lepką i jednocześnie kawałki ciasta nie odpadają od całości, polewamy je lub moczymy nasze ręce w oliwie i zagniatamy. Rozwałkowujemy i wycinamy szklanką kółka. W międzyczasie można zagotować już wodę w dużym garnku.
W osobnej misce mieszamy jagody z 3 łyżkami cukru. Po wymieszaniu nakładamy po jednej łyżeczce na każde kółeczko i zalepiamy. Gdyby ciasto nie chciało się lepić, moczymy palce w wodzie i smarujemy nimi brzegi od środka, po czym dociskamy. Ilość jagód zależy od ilości i wielkości kółek przez nas zrobionych. Wiadomo, mogą być one grubsze lub chudsze, większe lub mniejsze. Dlatego najlepiej policzyć, ile ich jest i wtedy odmierzyć, ile łyżeczek jagód będzie potrzebnych.
Wodę w garnku solimy trzema szczyptami soli. Gdy wrze, wrzucamy nasze pierogi. Ilość wrzucanych pierogów na raz zależy od wielkości garnka, lepiej, żeby nie było w nim zbyt tłoczno, niech pokryją po prostu dno. Od czasu, gdy pierożki wypłyną, gotujemy je jeszcze ok. 5 minut.
     Odlewamy 3/4 szklanki mleka i gotujemy je. Do reszty dodajemy mąkę ziemniaczaną i mieszamy, żeby nie było grudek. Gdy mleko się zagotuje, dodajemy mączny rozczyn i gotujemy razem, dopóki masa nie zgęstnieje. W międzyczasie dorzucamy 2 łyżki cukru. Tak oto przygotowanym budyniem polewamy nasze pierożki i zajadamy ze smakiem.     Zupełnie zapomniałam o zrobieniu zdjęć środka. Cóż, uwierzcie mi na słowo, że wewnątrz faktycznie znajdują się jagody :)
     Lubię, jak wszystko idzie po mojej myśli. A wystarczy tylko pozytywne nastawienie, promieniowanie miłością i cieszenie się życiem, każdym jego malusieńkim aspektem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz