9 lipca 2015

Sushi: hosomaki i futomaki


Jeden z najszczęśliwszych momentów w życiu pojawia się wtedy, kiedy znajdujesz w sobie odwagę, aby pozwolić odejść rzeczom, których nie możesz zmienić.

Autor nieznanyMaki-zushi - sushi, które powstaje przez ułożenie ryżu oraz innych składników na wodorostach nori, zwinięciu ich w rulon i pokrojeniu na mniejsze kawałki.

Hosomaki - maki-zushi z cienką warstwą ryżu i jednym dodatkowym składnikiem, cienkie rolki długości ok. 3-4 cm.

Futomaki - maki-zushi z ryżem oraz kilkoma innymi składnikami, grube rolki długości ok. 1-2 cm.


Składniki:

2 listki nori
100 g ryżu do sushi
1 łyżka octu ryżowego
1 płaska łyżka cukru trzcinowego
warzywa/owoce: wedle życzenia (u mnie: awokado, czerwona papryka, marchewka)
sól

dodatkowo:
sos sojowy
chrzan wasabi
mata bambusowa
marynowany imbir


Przygotowanie:

     Gotujemy ryż według instrukcji na opakowaniu: dokładnie go płuczemy w zimnej wodzie, odstawiamy go w niej na ok. 15 minut, ponownie płuczemy, gotujemy w proporcji 1:2 (ryż:woda), gotujemy na małym ogniu ok. 15 minut, po ugotowaniu zostawiamy pod przykryciem na ok. 10 minut, w międzyczasie przygotowujemy zalewę. W osobnym naczyniu mieszamy ocet ryżowy, cukier i szczyptę soli. Wlewamy to do naszego ryżu i dokładnie mieszamy. Zostawiamy ryż do ostygnięcia.
     Jeśli decydujemy się na hosomaki, przygotowujemy jeden składnik, np. awokado. Obieramy, pozbywamy się pestki i kroimy je w podłużne paski. Jeśli przyrządzamy futomaki, szykujemy podłużne paski różnych, dowolnie wybranych przez nas składników, np. awokado, marchewki i papryki (polecam też ogórek, brokuły, pieczarki).

     Rozkładamy matę bambusową, na której następnie kładziemy listek nori. Wykładamy na niego cienką warstwę ryżu, który powinien się ładnie lepić. Zostawiamy marginesy z każdej strony listka
ok. 1 cm. Margines, w którego stronę będziemy zwijać sushi powinien być troszkę większy, marginesy po bokach mniejsze. Paski warzyw układamy poziomo przy brzegu znajdującym się najbliżej nas, na ryżu, zostawiając z naszej strony ok. 1 cm ryżu wolnego. Chwytamy matę bambusową i zwijamy rulon w kierunku od siebie. W razie potrzeby przytrzymujemy przy pierwszym skręcie warzywa jedną ręką, podczas gdy drugą rolujemy sushi. Następnie jedną łapką popychamy matę do przodu, drugą chwytamy jej koniec i wyciągamy go do przodu tak, aby nori zlepiało się z nori, a nie z matą, mata zostaje na zewnątrz. Gdy dojdziemy do końca rulonu, obracamy go na drugą stronę i pozbywamy się maty.
     W przypadku hosomaki listek nori możemy przekroić na pół przed nałożeniem ryżu. Później układamy go tak, aby wciąż uzyskać długi rulon, ale krótki do zwijania, więc będzie cieńszy. Kroimy go na 6-7 części po ok. 3-4 cm długości. Możemy odciąć osobno końcówki, jeśli wyszły zbyt "ubogie". Przed każdym krojeniem maczamy nóż w zimnej wodzie. Futomaki kroimy na 8-10 części po ok. 1-2 cm długości.

     Sushi podajemy z sosem sojowym, który mieszamy z osobno podanym wasabi przed zamoczeniem w nim naszych rolek i włożeniem ich do buziek. Imbir spożywamy po zjedzeniu jednej rolki, aby oczyścić kubki smakowe. Jest to szczególnie przydatne, gdy konsumujemy różne rodzaje sushi na raz, pozwala delektować się wyjątkowym smakiem każdego z nich osobno :)
Sushi najlepiej jeść świeże, od razu po przygotowaniu.

1 komentarz:

  1. *_* o wegańskim sushi wiem od dawna, ale do tej pory jakoś nigdy go nie robiłam, może pora to zmienić.

    OdpowiedzUsuń